×

NARUČITE SE NA KARDIOLOŠKI PREGLED

NARUČI SE

EKG

EKG

EKG je neizostavan dio svakog općeg internističkog, a posebice kardiološkog pregleda. Riječ je o jednostavnoj i kratkoj pretrazi koja nam daje vrijedne informacije o ispravnosti rada našeg srca. U Poliklinici Mazalin EKG izvodimo u sklopu općeg internističkog, kardiološkog i sportskog pregleda te kao dio preoperativne pripreme za anesteziološki pregled, odnosno operativne zahvate.

Kako radi naše srce?

EKG

Ljudsko srce građeno je od mišićnih stanica. Za razliku od drugih stanica u tijelu, mišićne stanice međusobno su povezane u funkcionalnu cjelinu što omogućuje srcu da se sinkronizirano kontrahira i relaksira. Osim kontraktilnih mišićnih stanica, u srcu postoje i specijalizirane mišićne stanice, tzv. provedbene mišićne stanice. Te stanice imaju sposobnost stvaranja električnog impulsa koji se širi kroz srce i prenosi impuls na kontraktilne stanice koje se potom ritmično stišću i relaksiraju. Provedbene stanice raspoređene su u nekoliko struktura, a to su:

  • sinus-atrijski čvor, koji je ishodište srčanih impulsa,
  • atrioventrikulski čvor te atrioventrikulskog snopa koji se dijeli na
  • lijevu i desnu granu koje se rasprostiru dalje duž lijeve i desne srčane komore (klijetke).

Impuls koji se stvara u sinus-atrijskom čvoru putuje kroz spomenute strukture i podražuje kontraktilne stanice koje se potom sinkrono stišću, a rezultat toga je pumpanje krvi. 

Kako funkcionira EKG?

EKG

EKG je kratica za elektrokardiografiju, pretragu kojom s pomoću elektroda na površini kože možemo registrirati nastale impulse i njihovo kretanje kroz srce. Elektrode se stavljaju na zapešća i gležnjeve te na prsni koš kako bi se mogli registrirati impulsi iz svih dijelova srca istovremeno. Rezultat bilježenja tih impulsa je elektrokardiogram koji slikovito prikazuje kretanje i trajanje širenja impulsa kroz srce u stvarnom vremenu. 

Kako izgleda pretraga?

Pretraga se izvodi tako da se pacijent legne na krevet, a medicinska sestra potom nalijepi elektrode na prsni koš, ruke i noge. Takav način snimanja naziva se 12-kanalni EKG, a pri njegovom izvođenju postavlja se 10 elektroda (6 na prsni koš, te po jedna na svaki ud). Radi boljeg kontakta elektrode s kožom područje lijepljenja elektrode može se malo navlažiti vodom. Standardni EKG snima se u trajanju od nekoliko sekundi, a posebno se može snimiti i produljeni EKG zapis u trajanju od više sekundi. 

Produljeni EKG zapis koristi se kada se kod pacijenta želi ‘uhvatiti’ prijevremena aktivnost srca (ekstrasistola), odnosno kada se pacijent žali na ‘preskakanje’ srca, odnosno palpitacije.

 

U Poliklinici Mazalin EKG izvodimo kao standardni dio kardiološkog pregleda, a po potrebi pretragu izvodimo samostalno, uz očitanje nalaza od naših stručnjaka. 

Kako izgleda EKG zapis?

EKG

Elektrokardiogram se sastoji od nekoliko segmenata te prikazuje jedan srčani ciklus, odnosno kontrakciju i relaksaciju. EKG zapis pojednostavljeno se često naziva i QRS kompleks jer je QRS kompleks glavni dio EKG-a i predstavlja stiskanje klijetki (najvećih srčanih komora). Osim QRS kompleksa, EKG sadrži i P-val koji predstavlja kontrakciju pretklijetki i T val koji predstavlja relaksaciju klijetki nakon QRS kompleksa, odnosno stiskanja.  

U čitavom zapisu postoji više pojedinačnih EKG zapisa koje potom kardiolog očitava i iz njih određuje:

  • ⁠srčanu frekvenciju,
  • vrstu ritma,
  • ⁠položaj srčane osi,
  • ⁠postojanje hipertrofije srčanog mišića,
  • ⁠položaj i izgled ST spojnice koji može ukazivati na ishemijske srčane promjene, nastale zbog manjka kisika i hranjivih tvari u srcu (često kod osoba s oštećenjem krvnih žila).

Kada mi je potreban EKG?

EKG

EKG je standardni dio internističkog i kardiološkog, ali i sportskog pregleda jer daje osnovne informacije o zdravlju srca. EKG je potrebno snimiti ako:

  • ⁠imate osjećaj nepravilnog rada srca,
  • ⁠bolujete od visokog krvnog tlaka ili drugih bolesti koje utječu na kardiovaskularni sustav (primjerice, šećerna bolest),
  • ⁠imate osjećaj povremenih ili stalnih bolova u prsištu, nedostatka zraka ili stezanja u prsima,
  • ⁠primijetili ste da teže podnosite fizički napor,
  • ⁠patite od već dijagnosticiranih poremećaja srčanog ritma, poput fibrilacije atrija, tahikardije ili bradikardije,
  • ⁠imate omaglice, vrtoglavice ili kratkotrajni gubitak svijesti (sinkopa). 

Osjećaj nepravilnog rada srca

Osjećaj nepravilnog rada srca, odnosno ‘preskakanja’ naziva se palpitacijama. Palpitacije pacijenti najčešće osjećaju kao da im je srce preskočilo ili kao povremeno lupanje u prsnom košu. Iako se mogu činiti strašne, palpitacije su zapravo bezopasne, ali ih treba dijagnosticirati i naći im uzrok. Uzrok palpitacija često je poremećaj razine hormona štitnjače. Palpitacije se jednostavno dijagnosticiraju EKG-om i vide se kao iznenadna izbijanja, odnosno prijevremena srčana akcija (tzv. ekstrasistola). Ponekad se palpitacije ne uspijevaju uhvatiti s jednim snimanjem pa je potrebno kontinuirano snimanje EKG-a, odnosno holter. 

Ubrzani ili usporedni srčani ritam

Ubrzani srčani ritam zove se tahikardija. Može biti znak raznih srčanih stanja, no najčešće se javlja u sklopu srčane aritmije poznate kao fibrilacija atrija. Osim fibrilacije, tahikardija može biti i posljedica stresa, povišenih hormona štitnjače ili nekih drugih poremećaja srčanog provođenja. 

Fibrilacija atrija, česta je aritmija, posebno kod starih ljudi. U starih ljudi fibrilacija se tipično liječi usporavanjem srčanog ritma lijekovima, pa je snimanje EKG-a bitno u praćenju učinka liječenja, odnosno provjere postignute srčane frekvencije. 

Bolovi u prsištu

Povremeni ili novonastali bolovi u prsištu jedan su od glavnih razloga izvođenja EKG-a. Bolovi u prsištu koji se javljaju pri fizičkoj aktivnosti, nakon obroka, izlaganja hladnoći, a svojom su jačinom i trajanjem ujednačeni kroz vrijeme nazivaju se stabilna angina. Nestabilna angina u svaki novonastali bolovi u prsištu dok se EKG-om i kardiološkim pregledom ne dokaže suprotno. 

Bolovi u prsištu po tipu nestabilne angine ubrajaju se u infarkt miokarda odnosno srčani udar. Kod takvih situacija EKG pokazuje tipične promjene ST segmenta te je snimanje EKG-a jedan od ključnih koraka u postavljanju dijagnoze. 

Hipertenzivna bolest srca

Visoki krvni tlak kroz dulji vremenski period utječe na srčani mišić i dovodi do njegovog zadebljanja i jačanja. Povećanje srčanog mišića očituje se promjenama u EKG-u. Zbog toga se osobama s visokim krvnim tlakom savjetuju redovite kardiološke kontrole uz snimanje EKG-a, a po potrebi i ultrazvuka srca.

(Pre)sinkopa

Presinkopa označava stanje skorog gubitka svijesti. Osobe presinkopu često opisuju kao omaglicu, osjećaj ‘da će se srušiti’, no u presinkopi nema gubitka svijesti. Za razliku od nje, sinkopa uzrokuje iste simptome, ali dovodi do kratkotrajnog gubitka svijesti. Sinkopa obavezno zahtijeva izvođenje EKG-a i holtera EKG-a ako se uzrok ne prikaže jednokratnim snimanjem. 

Trebam li se posebno pripremati?

Velika prednost EKG snimanja je njegova jednostavnost. Pretraga ne zahtijeva nikakvu pripremu i izvodi se ambulantno, najčešće u sklopu kardiološkog pregleda, odnosno na njegovom početku ili nakon uzimanja anamneze kako bi se pacijent primirio. Nakit i drugi dodaci i uređaji (primjerice, za mjerenje glukoze u krvi i slično) ne ometaju rad EKG-a. 

Što nakon pretrage?

EKG

Nakon pretrage liječnik će očitati nalaz i dati svoje konačno mišljenje te odrediti postoji li potreba za dodatnim pretragama poput ergometrije, ultrazvuka srca ili 24-satnog holter EKG-a. Tijekom konzultacija u sklopu pregleda kardiolog donosi konačno mišljenje na temelju vaših tegoba, kliničkog statusa i pretraga, uključujući i EKG-a. Osim pretraga, na temelju EKG zapisa liječnik može savjetovati i uvođenje antiaritmika ako se pretragom utvrdi nepravilan rad srca, odnosno neka aritmija. 

Koliko često moram raditi pretragu?

EKG se izvodi načelno prije svakog kardiološkog kontrolnog pregleda, a po potrebi se može izvoditi i češće, što ovisi o indikaciji za snimanje. 

Kako se naručiti na pretragu?

Ako vam je potreban EKG, a pretragu želite obaviti brzo, profesionalno i u ugodnom ambijentu, javite nam se i dogovorite pretragu i kardiološki pregled bez čekanja! Cjenik kardioloških usluga dostupan je ovdje.

Naručite se na pregled