×

Ospice kod djece i beba

Ospice kod djece i beba – kako izgledaju i koji su simptomi

Ospice (morbili) su visokozarazna akutna virusna bolest praćena povišenom temperaturom, kataralnim respiratornim simptomima i osipom. Iako u većini slučajeva blaga bolest, ospice imaju ozbiljne komplikacije koje mogu biti uzrokovane samim virusom ili se pojavljuju kao bakterijske komplikacije osnovne bolesti. Danas ospice uspješno možemo prevenirati cijepljenjem. U tekstu vam donosimo sve o ospicama!

Kako se prenose ospice?

Ospice kod djece i beba

Ospice se prenose kapljičnim putem pomoću kapljica respiratornog sekreta zaraženih osoba. Oboljeli su najzarazniji nekoliko dana prije pa sve do nekoliko dana nakon izbijanja osipa. Prije uvođenja cjepiva ospice su se pojavljivale u valovima, odnosno epidemijski svake 2 do 5 godina.

Virus ospica inficira isključivo ljude te je riječ o zaraznoj bolesti koja se prenosi s čovjeka na čovjeka. Infektivnost (zaraznost) ospica je izuzetno visoka, a unatrag nekoliko godina događaju se sporadične epidemije ospica koje su najprije posljedica niskog cijepnog obuhvata, odnosno smanjenje procijepljenosti među djecom. U razvijenim zemljama svijeta ospice se sada češće javljaju u nešto starije djece i adolescenata, dok je u nerazvijenim zemljama i dalje riječ o bolesti koja pogađa dojenčad i malu djecu.

Kako izgledaju ospice?

Ospice uzrokuju akutnu febrilnu bolest koja obično počinje 8 do 12 dana nakon kontakta s virusom. Bolest se može podijeliti u dvije faze, a to su: prodromalna, odnosno ‘kataralna’ faza obilježena općim i respiratornim simptomima te
egzantemska faza, u kojoj se pojavljuje osip.

U prodromalnoj, početnoj fazi ospica kod djece tipično se javlja visoka temperatura, uz koju se može javiti kašalj, konjunktivitis i hunjavica. Ova faza traje 2 do 4 dana, nakon čega se na sluznici usne šupljine mogu pojaviti plavkasto-bjelkaste pjege, takozvane Koplikove pjege. Do najviše 72 sata nakon pojave pjega, uslijedit će pojava osipa, odnosno druga faza bolesti.

Za drugu fazu bolesti karakterističan je osip koji počinje iza ušiju i na licu, a potom se širi po trupu i ekstremitetima u sljedeća 3 dana. Osip je svijetloružičaste boje u obliku papulica i makula (‘fleka’) koje se mjestimično spajaju. Nakon potpunog razvoja osipa, osip se povlači tijekom sljedećih 5 dana u smjeru u kojem se i pojavljivao. Tijekom njegova povlačenja, može se pojaviti ljuskanje kože.

Tijekom cijele bolesti, a posebno tijekom osipne faze, pojavljuje se visoka temperatura (često i do 40 Celzijevih stupnjeva), uz pridružene simptome konjunktivitisa te uvećanja limfnih čvorova u svim regijama tijela.

Ospice kod djece i beba

Imaju li ospice komplikacije?

Ospice su u većine djece bolest koja završava ozdravljenjem, no u nekim slučajevima mogu nastupiti komplikacije koje mogu ostaviti posljedice, a ponekad i imati smrtni ishod. Skupine koje su pod povećanim rizikom za komplikacije ospica su:
djeca mlađa od 5 godina, djeca koja su imunokompromitirana (oslabljenog imunološkog sustava zbog imunosupresivnih lijekova i slično),
pothranjena djeca,trudnice.

Ospice kod trudnica

Iako ne uzrokuju malformacije ploda, poput infekcija TORCH skupine, ospice kod trudnica mogu uzrokovati prijevremeni porod, ali i gubitak ploda. Za trudnice su ospice također opasne jer mogu uzrokovati tešku virusnu upalu pluća. Ospice kod beba također su moguće, ako je dijete rođeno od majke koja ima aktivne ospice u tijeku poroda. U tom slučaju ospice kod bebe se mogu uspješno prevenirati davanjem imunoglobulina, koji će pružiti zaštitu od infekcije.

Komplikacije ospica

Komplikacije ospica vezane su za dišni i središnji živčani sustav. Od respiratornih komplikacija najčešće su akutna upala uha, upala pluća, ali i upala sinusa. Spomenute komplikacije mogu biti virusne, ali i bakterijske.

Ospice mogu uzrokovati meningoencefalitis (upalu mozga i moždanih ovojnica). Poseban oblik komplikacije središnjeg živčanog sustava je subakutni sklerozirajući panencefalitis, odnosno progresivna upalna bolest središnjeg živčanog sustava koja nastaje zbog invazije virusna ospica u živčano tkivo. Za ovaj oblik bolesti ne postoji specifično liječenje, a gotovo uvijek završava smrtnim ishodom. Na sreću, zahvaljujući širokoj dostupnost cijepljenja, danas je rijetkost.

Kako se ospice dijagnosticiraju?

Sumnja na ospice postavlja se klinički, u svakog djeteta koje ima karakterističan osip i uz osip ima odgovarajuće pridružene simptome. Virus se može potvrditi serološki (dokazom protutijela) ili modernim molekularnim metodama (RT-PCR) iz uzoraka poput brisa ždrijela. Ipak, zbog toga što su rijetke i javljaju se epidemijski, ospice se često zamijene s drugim virusnim bolestima, poput pete bolesti (exanthema subitum), enteroviroze ili šeste bolesti (roseola infantum)

Laboratorijske pretrage kod ospica

Rutinsko vađenje krvi standardni je postupak u svakog djeteta s osipom i temperaturom. U djece oboljele od ospica nalazi krvi su nespecifični i najčešće se uočava snižena razina leukocita (leukopenija) i limfocita (limfopenija), ali i trombocita (trombocitopenija). Trombocitopenija ponekad može biti izuzetno izražena i povećati sklonost krvarenju.

U sklopu bolesti može se javiti i prolazna jetrena lezija, u obliku hepatitisa što se može prepoznati po povišenoj razini jetrenih enzima u krvi.

Liječenje ospica

Kao i većina drugih virusnih bolesti, kod ospica ne postoji specifično liječenje, već se uglavnom savjetuje suportivno i simptomatsko liječenje koje uključuje primjenu lijekova za snižavanje temperature (antipiretici), lijekova protiv svrbeža (antihistaminici) te nadoknadu tekućine. Znanstveno je dokazano da dodatak vitamina A tijekom akutne bolesti smanjuje smrtnost pa je tako i vitamin A standardni dio terapije ospica u današnje vrijeme.

Cjepivo protiv ospica – učinkovita metoda zaštite

Ospice se uspješno mogu prevenirati cijepljenjem. U Hrvatskoj se koristi živo atenuirano cjepivo protiv ospica u sklopu tzv. ‘MoPaRu cjepiva’. Živo atenuirano cjepivo je cjepivo koje sadržava živi, ali oslabljeni virus ospica. Primjenjuje se zajedno s cjepivom za zaušnjake (epidemijski parotitis) te rubeole (crljenice) u dvije doze. Zbog visoke zaraznosti ospica, potrebna je visoka razina procijepljenosti (veća od 95%) kako vi se uspješno preveniralo epidemijsko pojavljivanje ospica.

Ima li cjepivo nuspojave?

Ospice kod djece i beba

Kao i druga cjepiva, cjepivo protiv ospica ima nuspojave, no to nikako ne znači da cjepivo nije sigurno. Tipične nuspojave cjepiva su one koje su posljedica reakcije imunološkog sustava na samo cjepivo, a uključuju vrućicu koja tipično nastaje 7 do 12 dana nakon cijepljenja. Osim febrilne reakcije, u neke se djece može pojaviti osip sličan ospicama koji traje 1 do 2 dana.

Ospice i alergija na jaja – smijem li cijepiti svoje dijete?

Tijekom proizvodnje cjepiva, virus se uzgaja u jajetu, zbog čega se u cjepivu mogu naći tragovi jaja, ali i antibiotika neomicina koji se također koristi tijekom proizvodnje. Alergija na jaja u djeteta jedan je od čestih razloga za brigu i odgodu cjepiva. Međutim, osim ako dijete nema tešku alergijsku reakciju, odnosno anafilaksu na jaja, cjepivo ne treba odgađati niti je ono kontraindicirano. U slučaju težih oblika alergije dijete se može cijepiti u kontroliranim uvjetima kako bi se na vrijeme prepoznala anafilaktična reakcija. O cjepivu se možete konzultirati sa svojim pedijatrom, ali i pedijatrijskim infektologom.

LITERATURA:
Begovac J, Baršić B, Kuzman I, Tešović G, Vince A. Klinička infektologija. Zagreb: Medicinska naklada. 2019.
Long SS. Prober CG, Fischer M, Kimberlin DW. Principles and Practice of Pediatric Infecitous Diseases. Sixth Edition. Elsevier. 2023

Prijavite se na naš newsletter

  • U nastavku označite koje kategorije/teme blogova vas zanimaju (možete označiti i više kategorija):
    Svojom prijavom pristajete da vam naše novosti i obavijesti stižu na e-mail adresu. Ovu privolu možete u svako doba povući, na kraju svakog Newslettera, te ćemo, u slučaju povlačenja privole, vaše podatke izbrisati. Daljnje informacije možete pronaći u našim uvjetima korištenja i pravilima privatnosti.
  • This field is hidden when viewing the form
  • This field is hidden when viewing the form
  • This field is hidden when viewing the form
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.