Blizanačka trudnoća se definira kao trudnoća s dva ploda u maternici žene.
Kako bi vas pripremili za doček dva nova života te vam približili poseban tijek blizanačke trudnoće, važnost ranog postavljanja dijagnoze te moguće ishode i komplikacije, donosimo vam današnji blog.
U posljednjih nekoliko desetljeća broj višeplodnih trudnoća je u porastu u svijetu, ali i u Hrvatskoj. Prema podatcima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iz 2020. godine, od ukupnog broja poroda, 1.8 % čine blizanački porodi.
U usporedbi s jednoplodnim trudnoćama, višeplodne trudnoće su praćene povećanim mortalitetom, i to u svim stadijima trudnoće, kao i u perinatalnom razdoblju, tj. razdoblju neposredno nakon poroda.
Za porast incidencije blizanačke trudnoće odgovorni su sljedeći predisponirajući čimbenici:
Blizanci se razvijaju iz jedne zajedničke ili dviju odvojenih jajnih stanica majke, pa tako razlikujemo jednojajčane/dvojajčane blizance.
Jednojajčani ili monozigotni blizanci nastaju kada se jedna oplođena jajna stanica (zigota) podijeli na dvije embrionalne osnove prije implantacije (ugradnje ploda u stijenku maternice majke). Uvijek su istog spola i imaju istu genetsku osnovu – “identični blizanci“
Dvojajčani (dizigotni/fraternalni) blizanci nastaju kada dva spermija oplode dvije zasebne jajne stanice. Mogu biti istog ili različitog spola i genetski su različiti.
1.– 4. tjedan
Ovo je razdoblje obilježeno izostankom menstruacije, oplodnjom, implantacijom te stvaranjem posteljice koja predstavlja izvor hrane i kisika za vaše blizance.
Implantacija zametka u sluznicu maternice, može rezultirati implantacijskim (točkastim) krvarenjem iz rodnice, a s obzirom na to da nosite blizance, vaše tijelo može proizvoditi dodatnu količinu ljudskog korionskog gonadotropina (hCG) koja dovodi do pretjerane osjetljivosti i natečenosti grudi.
5.– 8. tjedan
Ovo je razdoblje u kojem vaš izabrani ginekolog, ultrazvučnim pregledom, može detektirati dva različita otkucaja srca.
U 7. tjednu, glavice blizanaca postaju veće u odnosu na ostatak tijela s obzirom na intenzivan razvoj mozga i kralježnične moždine iz neuralne cijevi.
Stvaraju se osnove iz kojih se oblikuju oči, uši, nos, usta te prstići na rukama i nogama.
Ovo je i stadij u kojem dolazi do formiranja pupkovine i prilagodbe maternice za 2 ploda.
Često mokrenje, umor, grčevi te moguća izraženija jutarnja mučnina i povraćanje, neki su od simptoma karakteristični za ovaj stadij blizanačke trudnoće.
9.– 13. tjedan
Ovo je stadij u kojem se vaši blizanci nazivaju fetusima te započinju svoje prve pokrete u maternici. Razvijaju im se laktovi, koljena, zapešća i gležnjevi.
Srce je gotovo potpuno razvijeno i građeno od 4 komore.
Posteljica je potpuno razvijena i sposobna preuzeti svoju ulogu u opskrbljivanju fetusa hranjivim tvarima i kisikom.
Bubrezi preuzimaju funkciju u proizvodnji urina koji se otpušta u amnionsku vreću.
Buduće majke mogu primijetiti povećanje vaginalnog iscjetka, koji ako promjeni boju ili miris, može ukazivati na infekciju te je potrebno odmah obavijestiti izabranog ginekologa.
14.– 17. tjedan
Koža vaših blizanaca sada je prekrivena zaštitnim tzv. lanugo dlačicama.
Pojavljuje se kosa, obrve, crte lica su jasnije izražene.
Postupno se razvija refleks sisanja.
Intenzivan razvoj koji dovodi do udvostručenja tjelesne težine blizanaca, rezultira i porastom kilaže majke (obično 16 – 20 kg).
Trudnicama se preporučuje unos zdrave, uravnotežene prehrane koja zadovoljava povećane kalorijske potrebe u blizanačkoj trudnoći.
Ako je potrebno ginekolog će vam propisati dodatke željeza i kalcija.
18.– 22. tjedan
Blizanci su stalno aktivni, reagiraju na zvukove iz okoline, prepoznaju vaš glas.
Ovo je razdoblje tijekom kojeg je ultrazvučnim pregledom moguće utvrditi spol.
U crijevima fetusa, počinje se formirati mekonij – prva stolica blizanaca nakon što dođu na svijet.
Ovo je stadij u kojem vam noge i ruke počinju oticati, a kod pojedinih trudnica može doći i do pojave proširenih vena.
Zbog porasta maternice i trudničkog trbuščića, javlja se bol u donjim leđima.
Svakako preporučujemo lagano istezanje i vježbe koje mogu ublažiti nelagodu te ojačati mišiće leđa.
23.– 27. tjedan
Sazrijevanje dišnog sustava i stvaranje surfaktanta koji nakon rođenja, omogućuje prvi udah, a kasnije i samostalno disanje.
Kako se bliži posljednje tromjesečje, sve su češća stezanja materničnog mišićja.
Hormonalne promjene oslabljuju elastično tkivo ispod kože koja se kao rezultat istog rasteže te dolazi do pojave strija.
U svrhu prevencije nastanka strija preporučujemo adekvatan unos vode te kontinuiranu primjenu blage hidratantne kreme.
28.– 32. tjedan
Mozak svakog blizanca sada je sposoban regulirati tjelesnu temperaturu.
Zbog manjka prostora unutar maternice, blizanci većinu vremena provedu spavajući uz minimalne pokrete.
Sve su češće Braxton – Hicksove kontrakcije, odnosno stezanja materničnog zida
koja se još nazivaju i lažnim kontrakcijama, jer ne označuju nužno početak porođaja.
Braxton – Hicksove kontrakcije se pojavljuju u nepravilnim razmacima, mogu prestati ako promijenite položaj i obično ne povećavaju intenzitet (za razliku od pravih trudova).
Nerijetka pojava su i konstipacija, nadutost, hemoroidi te žgaravica koji nastaju kao posljedica pritiska blizanaca na probavni sustav majke.
Kratkoća daha, zbog pritiska maternice na pluća, znatno je izraženija.
Mogu se javiti problemi sa spavanjem te glavobolja.
33.– 36. tjedan
Vitalni organi nastavljaju s razvojem, a blizanci dobivaju na težini.
Bolovi i oticanje nogu se nastavlja i tijekom ovog perioda.
Povećan umor dobro je ublažiti drijemanjem tijekom dana te laganom tjelovježbom.
37.– 40. tjedan
Vitalni organi vaše djece dovoljno su razvijeni za život izvan maternice.
Ovo je razdoblje u kojem blizanci zauzimaju optimalan položaj za vaginalni porod, što znači da su im glavice okrenute prema dolje.
Vaš ginekolog će redovito provjeravati položaj blizanaca te će znati kako postupiti i u slučaju njihove drugačije pozicije.
Nakon kratkog prikaza blizanačke trudnoće po tjednima, odnosno uvida u čarobnu pustolovinu koja čeka svaku majku koja očekuje blizance, slijedi pregled najčešćih simptoma s kojima se brojne žene susreću tijekom blizanačke trudnoće.
Simptomi blizanačke trudnoće se ne moraju ni po čemu razlikovati od simptoma jednoplodne trudnoće, ali su oni ponekad intenzivniji. Često je i sam trbuh trudnica kod takvih trudnoća veći, što stvara dodatne smetnje.
Blizanačka trudnoća se dijagnosticira anamnezom, kliničkim pregledom i ultrazvukom
koji predstavlja najvažniju metodu za redovito praćenje višeplodnih trudnoća.
Između 10. – 12. tjedna trudnoće, vaš ginekolog može vidjeti i sa sigurnošću potvrditi da nosite blizance.
U slučaju dvojajčanih blizanaca, ultrazvučni pregled potrebno je napraviti jednom u prvom tromjesečju, jednom u drugom tromjesečju te ako je sve uredu, pregled ponavljati svaka 4 tjedna.
Kod jednojajčanih blizanaca, ultrazvučni pregled potrebno je napraviti jednom u prvom tromjesečju, a nakon 16. tjedna gestacije svaka 2 tjedna zbog mogućih komplikacija poput TTTS ili TRAP (blizanački sindrom retrogradne arterijske perfuzije) o kojima ćemo govoriti kasnije.
U slučaju visokorizične blizanačke trudnoće, od iznimne je važnosti da u dogovoru s izabranim ginekologom obavljate češće kliničke i ultrazvučne kontrole.
Nifty test je neinvazivna prenatalna dijagnostička metoda namijenjena trudnicama kod kojih je ultrazvučni pregled ukazao na mogući kromosomski poremećaj.
Predstavlja genetsku metodu probira koja se temelji na izolaciji DNA fetusa iz majčine krvi te omogućuje detekciju širokog spektra genetskih poremećaja.
S obzirom na to da se kromosomske anomalije mogu pojaviti u svakoj trudnoći, ovaj jednostavan i visokopouzdani test, preporučuje se svim trudnicama te ga je moguće napraviti već od 10. tjedna trudnoće.
Najčešći čimbenik koji doprinosi povećanoj smrtnosti fetusa pri porodu ili u prvim danima života je prijevremeni porođaj.
Stoga je, zbog češćih komplikacija koje je prate, blizanačka trudnoća svrstana u grupu visokorizičnih trudnoća, kojima je potreban povećan nadzor tijekom trudnoće i porođaja.
Komplikacije blizanačke trudnoće uvelike ovise i o načinu placentacije (razvoju, broju i položaju placente unutar maternice).
Placenta ili posteljica je privremeni organ čiji je ispravan razvoj nužan za uspostavljanje normalne trudnoće, a povezana je s plodom preko pupčane vrpce.
Stvaranje placente započinje ugradnjom ploda u stijenku maternice, a potpuno je završeno krajem prvog tromjesečja trudnoće.
Nastaje dijelom od oplođene jajne stanice, a dijelom od unutrašnje stijenke maternice, pa tako razlikujemo fetalnu, odnosno majčinu stranu posteljice.
Posteljica je građena je od spleta krvnih žila, plodovih ovojnica (koriona i amniona) i pupčane vrpce (pupkovine).
Korion okružuje plod, a amnion, amnionsku šupljinu ispunjenu tekućinom (plodova voda) koja štiti plod.
Iako se nalazi samo privremeno u vašem tijelu, ima izrazito važnu ulogu – omogućuje izmjenu plinova (kisika i ugljikovog dioksida) i hranjivih tvari, odnosno uklanjanje otpadnih produkata između majke i ploda.
U ljudi razlikujemo 3 oblika blizanačke posteljice:
Posteljica jednojajčanih blizanaca može biti BiBi, BiMo i MoMo, ovisno o tome kada je došlo do razdvajanja oplođene jajne stanice na dvije jedinke.
Smatra se da je najranije razdvajanje moguće u stadiju zigote, odnosno prva tri dana nakon oplodnje. Tada se kao posljedica razvijaju dva ploda koji zasebno putuju prema šupljini maternice gdje se ugrađuju u stijenku maternice neovisno jedan o drugom te razvijaju svaki svoju korionsku ploču i amnijsku šupljinu (BiBi).
U oko 75 % slučajeva, razdvajanje oplođene jajne stanice na dvije jedinke zbiva se u preimplantacijskom stadiju – prije ugradnje u maternicu, odnosno 4. – 8. dana nakon oplodnje kada je sloj koriona već razvijen, ali prije razvoja amnijske šupljine. Tako se razvijaju dva identična ploda koji imaju zajedničku korionsku ploču, ali zasebnu amnijsku šupljinu (BiMo).
Važnost posteljice s jednim korionom i dvije amnijske šupljine (BiMo) je u tome što blizanci dijele krvnu opskrbu korionske ploče pa se unutar tkiva posteljice mogu razviti opasni spojevi krvnih žila koji dovode do kliničkog sindroma feto – fetalne transfuzije (TTTS), tijekom kojeg jedan blizanac prima veću količinu krvi u odnosu na drugog, što dovodi do neravnomjernog razvoja, odnosno jedan plod biva manji.
Ako do razdvajanje zigote dođe nakon implantacije (9. – 15. dana nakon oplodnje), razvijaju se dvije jedinke sa zajedničkom korionskom pločom i zajedničkom amnijskom šupljinom (MoMo). Ovaj oblik posteljice ujedno je praćen i najčešćim nastajanjem komplikacija i mortalitetom u drugom tromjesečju trudnoće, najčešće zbog zaplitanja pupkovina, jer je količina plodove vode tada poprilično velika, a plodovi su mali.
Nepotpuno razdvajanje nakon razvoja osnovnih struktura dovodi do nastanka sraslih, „sijamskih“ blizanaca. Ova pojava je kod nas rijetkost.
Dvojajčani blizanci su češći.
Posteljice dvojajčanih blizanaca uvijek su BiBi (svaki ima svoj amnion i korion), jer oni nastaju oplodnjom dvaju jajnih stanica koja se odvija neovisno jedna od druge.
Oplođene jajne stanice odvojeno putuju niz jajovod i zasebno se implantiraju u maternici.
U tom slučaju, posteljice su potpuno odvojene, kao kod jednoplodnih trudnoća.
„Sindrom nestalog blizanca“ („Vanishing twin sindrom“) je stanje u kojem dolazi do pobačaja (nestanka) jednog ploda, obično u prvom tromjesečju trudnoće.
Potvrdu i vizualizaciju spomenutog događaja, omogućila je klinička primjena ultrazvuka u ranoj trudnoći.
Rani ultrazvučni pregled se provodi između 8. i 12. tjedna trudnoće te predstavlja jedinu pouzdanu dijagnostičku metodu spomenutog sindroma.
Prilikom ultrazvuka blizanačke trudnoće, uočavaju se 2 gestacijske vrećice, odnosno 2 ploda sa srčanom aktivnošću.
Izostanak srčane aktivnosti drugog ploda prilikom sljedećeg ultrazvučnog pregleda ukazuje na dijagnozu „sindroma nestalog blizanca“.
Simptomi mogu uključivati:
S obzirom na to da vaginalno krvarenje ubrajamo u česte komplikacije rane trudnoće, gubitak jednog ploda često prođe nezamijećenim od strane majke.
U moguće uzroke „Sindroma nestalog blizanca“ ubrajamo:
Gubitak jednog od blizanaca tijekom prvog tromjesečja, obično predstavlja nekomplicirani oblik sindroma te ne zahtijeva posebnu skrb.
Međutim, kasniji gubitak ploda može dovesti do komplikacija te su redovite prenatalne kontrole neophodne kako bi se očuvalo zdravlje majke i fetusa.
Uz češće kontrole, preporuke za održavanje blizanačke trudnoće obuhvaćaju i umjerenu tjelesnu aktivnost, prehranu bogatu folnom kiselinom te izbjegavanje konzumacije alkoholnih pića i nikotina.
Drage buduće majke, uživajte u svakom koraku ove dvostruke avanture, a za sva pitanja i nedoumice tu je profesionalno i stručno osoblje Poliklinike Mazalin.
LITERATURA:
Autor: Dr. Tihana Mazalin u suradnji sa kolegama iz Poliklinike Mazalin.
Predstavljanje i sadržaj ove stranice smatraju se intelektualnim vlasništvom Poliklinike Mazalin i kao takvi su zaštićeni zakonima koji su trenutno na snazi. Sadržaj ove lokacije zaštićen je odredbama autorskog prava odnosno prava industrijskog i/ili intelektualnog vlasništva.
Poliklinika Mazalin posjeduje autorsko pravo uređivanja, izbora i usklađivanja sadržaja ove lokacije, sukladno članku 277. stavku 2. Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima. Fotografije, slike, tekstovi, naslovi, video prikazi, sa ili bez zvuka, te svi drugi dokumenti na web stranici podliježu zakonima o autorskom pravu, industrijskom i/ili intelektualnom vlasništvu, te su kao takvi vlasništvo Poliklinike Mazalin ili treće osobe koja temeljem valjanog pravnog posla jamči ograničeno korištenje sadržaja. Djelomična ili potpuna reprodukcija sadržaja, bez prethodnog pisanog dopuštenja Poliklinike Mazalin strogo je zabranjena, isključujući reprodukciju izvršenu u skladu s potrebama tiska.
Kolačić | Trajanje | Opis |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |